METABOLIČNI STRES
Naše življenje je že tako ali tako zelo stresno. Šport, s katerim se ukvarjamo je prav tako povezan z določenim stresom. Ravno zaradi tega je izredno pomembno, da znamo ta stres "amortizirati" oziroma ga obvladovati.
Za popolno telo in doseganje ciljev se je včasih potrebno spustiti v ekstreme. Ti ekstremi pa nam kaj kmalu lahko škodijo, zato je pomembno, da po končani dieti (pripravah na tekmovanje, fotografiranje itd.) na svoje telo ne izvršujemo dodatnega pritiska. Načrtovati moramo obdobje po koncu diete, da se lahko izognemo tako imenovanemu metaboličnemu stresu, ki se lahko pojavi ob nepravilnem ravnanju po zaključku diete.
PO DIETI
Za doseganje želene forme je potrebno več tednov ali celo mesecev diete. V tem času je naše telo vseskozi v kalorijskem pomanjkanju (kadar se pripravljamo za tekmo ali pa nismo tekmovalci in se pripravljamo za plažo). Že sama dieta je včasih dovolj, da se ravnovesje organizma podre. Če upoštevamo še treninge z utežmi, kardio vadbo in vsakdanje življenje, obstaja še večja možnost, da se to zgodi.
Po dieti je prav, da se znamo sprostiti (na primer, da jemo kar želimo) vendar s tem ne smemo pretiravati. V času kurjenja maščobe smo se odrekali marsičemu. Tako zna biti zelo mamljivo, da si po zaključku kalorijskega deficita privoščimo vse, kar si želimo. To pa zna biti zelo tvegano za naše zdravje. Organizem se v času diete zelo dobro prilagodi zmanjšanemu vnosu ogljikovih hidratov, povečanemu vnosu beljakovin ter uravnoteženemu vnosu maščob in postane zelo nagnjen h kurjenju odvečne maščobe. Vsakršno pretiravanje z vnosom maščob in enostavnih ogljikovih hidratov (pice, sladoled, čokolade, ...), lahko vodi do zrušitve ustvarjenega presnovnega ravnovesja – stres metabolizma. Seveda se boste ob takšni hrani počutili polni energije in forma bo tudi dobra, vendar bo problem nastal znotraj organizma. Prenajedanje po dieti pomeni za telo zvišano proizvodnjo inzulina, zadrževanje vode, povišan krvni tlak, dodatno delo ledvic, zmanjšanje presnove in pridobivanje teže. V telesu se začnejo izločati tudi stresni hormoni (kateholamini).
Raziskave so pokazale, da prenajedanje (določen čas po dieti) vodi do zmanjšanja zmožnosti telesa za kurjenje maščobe. To potem lahko vodi do popolnega zanemarjanja diete in nadaljevanja z nezdravim prehranjevanjem. Če telo več ne more kuriti maščob do mere, kot smo bili navajeni, pride do negativnih sprememb v naši formi, ki lahko za nekatere pomeni tudi resne posledice (na primer depresija).
Kaj storiti, da se izognemo metaboličnemu stresu?
Priprave na dieto so nujne, enako velja za čas po dietiranju. Veliko poznavalcev se strinja z dejstvom, da je čas po dieti eden izmed najbolj optimalnih časov za novo rast in pridobivanje mišične mase. Torej zakaj bi to priložnost zapravili z uživanjem praznih kalorij in lenarjenjem, če pa lahko ustvarimo še več kvalitetne mase?
Po dieti si sestavite jedilnik, kjer postoma zvišujete svoj kalorijski vnos. Presnova pri zmernem dodajanju hranil ni pod velikim stresom. Najlažji način dodajanja hrane je, da se še vedno držite svoje diete in nato le povečujete količino oziroma porcijo na obrok.
Kateri dodatki so smiselni po obdobju diete?
- Ultra A – Z za pokrivanje potreb po vitaminih in mineralih, ki varujejo zdravje.
- GABA XT za izboljšanje kvalitete spanja in s tem posledično večje izločanje rastnega hormona
- BCAA TST kot vir potrebnih aminokislin za optimalno pridobivanje mase
- RESVERATROL za optimizacijo hormonskega sistema ter preprečitev shranjevanje maščob (ob povečanem kalorijskem vnosu po dieti) ,saj poveča lipolizo (sproščanje maščob v kri).
Metaboličnega stresa se je potrebno zavedati in ga preprečiti, če želimo po fazi diete optimalno začeti s pridobivanjem nove mišične mase in se izogniti negativnim spremembam presnove.
POVZETEK
Metabolični ali presnovni stres se pojavi po dieti, če predolgo pretiravamo z vnosom določenih hranil (enostavnih sladkorjev, maščob) ali po domače povedano, če se prenajedamo po dieti, ki smo se je držali do doseganja željene forme.
Za preprečevanje tega nepotrebnega stresa na telo, je potrebno načrtovanje kot pri sestavljanju diete. V dnevnem jedilniku zmerno dodajajte hrano ali pa povečajte porcije obstoječe diete. Uporabljajte priporočene dodatke in izkoristite optimalen čas za pridobivanje nove mišične mase.
Seveda ne bo nič narobe, če si po dieti privoščimo kakšno pico, morda dve ali pa kakšno sladkarijo. V zmernosti je ključ.